Image shown is a representation only.
| Manufacturer | StarTech.com |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | PCI2S1PDVLP |
| Description | StarTech.com; Product Type: Multiport Serial Adapter; Host Interface: PCI; Form Factor: Plug-in Card; Ports Expandability: 2 x DB-9 RS-232 - Serial, Via Cable (Optional), 1 x DB-25 - Parallel, Via Cable (Optional); Product Name: 2 Port 16650 Dual Voltage WHQL Serial Card; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 921.6 kB/s |
| Weight (Approximate): | 2.19 oz |
| Product Name: | 2 Port 16650 Dual Voltage WHQL Serial Card |
| Ports Expandability: | 2 x DB-9 RS-232 - Serial, Via Cable (Optional), 1 x DB-25 - Parallel, Via Cable (Optional) |
| Platform Supported: | PC |
| Limited Warranty: | 2 Year |
| Brand Name: | StarTech.com |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Marketing Information: |
Add serial and parallel capability with this multi-port, dual-voltage serial card. Featuring a low-provide design for installation in small form-factor cases, this card offers seamless integration into new and existing systems - PCI2S1PDVLP can be installed in any available PCI (5V) or PCI-X (3.3V) slot, to create one DB9 and one DB25 RS-232 serial port(s), as well as one DB25 parallel port for connecting legacy peripherals. |
| Product Type: | Multiport Serial Adapter |
| Host Interface: | PCI |
| Height: | 2.52 " |
| Width: | 4.72 " |









