Image shown is a representation only.
| Manufacturer | StarTech.com |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | PCI4S650PW |
| Description | StarTech.com; Product Type: Multiport Serial Adapter; Host Interface: PCI; Form Factor: Plug-in Card; Package Contents: Dual Profile 4-Port RS-232 Powered 16650 Serial PCI Card; Compatibility: PCI-X (3.3 volt) Compatible; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Buffer: | 32 Byte |
| Data Transfer Rate: | 920 kB/s |
| Weight (Approximate): | 1.76 oz |
| Certifications & Standards: |
|
| Protocols: | RS-232 |
| Product Name: | 4 Port PCI Powered Serial Adapter Card |
| Input Voltage: | 3.3 V DC, 5 V DC |
| UART Type: | 16C650 |
| Ports Expandability: | 4 x DB-9 RS-232 - Serial, Via Cable (Optional) |
| Platform Supported: | PC |
| Limited Warranty: | 2 Year |
| Depth: | 0.67 " |
| Brand Name: | StarTech.com |
| Thickness: | 0.67 " |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Package Contents: |
|
| Additional Information: |
|
| Marketing Information: | This 4 Port PCI-based RS232 Powered Serial Adapter Card offers an easy way to add self-powered serial devices to your computer, POS solution, or manufacturing application. The adapter provides 4 high-performance serial ports that can be configured to deliver 5 or 12 volts of power to compatible devices, and for additional flexibility, this card can be used in PCI (5 volt) or PCI-X (3.3 volt) expansion slots and supports Windows (including 64-bit editions) and Linux environments.Plus, the serial adapter card includes both standard and low profile brackets, allowing simple installation in virtually any computer case. |
| Product Type: | Multiport Serial Adapter |
| Host Interface: | PCI |
| Height: | 1.97 " |
| Compatibility: |
Supported Operating Systems:
|
| Width: | 4.72 " |









