Image shown is a representation only.
| Manufacturer | StarTech.com |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | PCI8S650DV |
| Description | StarTech.com; Product Type: Multiport Serial Adapter; Host Interface: PCI; Form Factor: Plug-in Card; Width: 5.67 "; Package Contents: 8 Port Multiport Serial Adapter; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 920 kB/s |
| Weight (Approximate): | 0.64 kg |
| Product Name: | 8 Port Multiport Serial Adapter |
| Ports Expandability: | 8 x DB-9 - Serial, Via Fan-out Cable |
| Platform Supported: | PC |
| Limited Warranty: | 2 Year |
| Brand Name: | StarTech.com |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Package Contents: |
|
| Marketing Information: |
Get more out of your serial devices! StarTech's PCI8S650DV is an 8 port dual voltage serial card with WHQL certified drivers. Connecting legacy serial devices is no longer an issue as this card will remap to necessary I/O address required by your device. |
| Product Type: | Multiport Serial Adapter |
| Host Interface: | PCI |
| Height: | 4.02 " |
| Width: | 5.67 " |









