Image shown is a representation only.
| Manufacturer | StarTech.com |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | PCI8S9503V |
| Description | StarTech.com; Product Type: Multiport Serial Adapter; Host Interface: PCI; Form Factor: Plug-in Card; Certifications & Standards: Safety Standards Europe CE; Input Current: 460 mA, 100 mA; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 921.6 kB/s |
| Certifications & Standards: |
|
| Protocols: | RS-232 |
| Product Name: | 8 Port PCI Serial Adapter Card w/ Cable |
| Input Voltage: | 5 V DC, 12 V DC, -12 V DC |
| Ports Expandability: | 8 x DB-9 RS-232 - Serial, Via Fan-out Cable (Optional) |
| Platform Supported: | PC |
| Limited Warranty: | 2 Year |
| Card Length: | Full-length |
| Brand Name: | StarTech.com |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Additional Information: |
Data Signals:
Expansion Cable:
|
| Marketing Information: | This high speed 16950 Serial PCI Card uses a 16 Byte buffer simultaneously in both transmit and receive channels, reducing the number of CPU interrupts while improving system performance._x000D_ The card lets you connect up to 8 RS-232 serial devices to the host computer, and can be installed in either a 3.3V or 5V PCI/PCI-X slot._x000D_ Ideally suited to industrial applications, the buffered Serial PCI card is compatible with a broad range of operating systems, including Windows, DOS, Linux, and Unix operating environments._x000D_ Backed by Lifetime Warranty. |
| Product Type: | Multiport Serial Adapter |
| Host Interface: | PCI |
| Height: | 4.1 " |
| Compatibility: |
Operating System:
|
| Width: | 5.7 " |
| Input Current: | 460 mA, 100 mA |









