Image shown is a representation only.
| Manufacturer | StarTech.com |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | PEX1S952 |
| Description | StarTech.com; Product Type: Serial Adapter; Host Interface: PCI Express; Form Factor: Plug-in Card; Card Height: Dual-profile; Limited Warranty: 2 Year; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | Up to 460kB/s |
| Weight (Approximate): | 1.69 oz |
| Environmental Certification: | RoHS |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Product Name: | 1 Port PCI Express Serial Adapter Card |
| UART Type: | 16C950 |
| Platform Supported: | PC, Mac |
| Limited Warranty: | 2 Year |
| Brand Name: | StarTech.com |
| Thickness: | 0.79 " |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Package Contents: |
|
| Marketing Information: |
The PEX1S952 1 Port Native PCI Express RS232 Serial Adapter Card with 16950 UART adds an RS232 (DB9) Serial Port with data rates up to 460 Kbps to a computer through an available PCI Express slot, while relying on a native, single-chip design (Oxford OXPCIe952) that harnesses the capability of true PCI Express - ensuring maximum performance and reliability and reducing the load applied to the CPU by as much as 48% over conventional serial cards. Compatible with a broad range of operating systems including Windows and Linux for easy integration, the PEX1S952 PCI Express Serial Card also features an optional half-height/low profile bracket that allows the card to be installed in virtually any computer case, regardless of the case form factor. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. |
| Product Type: | Serial Adapter |
| Host Interface: | PCI Express |
| Card Height: | Dual-profile |
| Height: | 2.56 " |
| Width: | 3.54 " |









