Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 5962F1422201V9A |
| Description | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE; Temperature Grade: MILITARY; No. of Terminals: 5; Package Code: DIE; Package Shape: RECTANGULAR; Surface Mount: YES; |
| In Stock | 50 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | UNSPECIFIED |
| Nominal Output Voltage: | 2.5 V |
| Trim or Adjustable Output (V): | YES |
| Surface Mount: | YES |
| No. of Outputs: | 1 |
| No. of Terminals: | 5 |
| Total Dose (V): | 300k Rad(Si) |
| Terminal Position: | UPPER |
| Package Style (Meter): | UNCASED CHIP |
| Screening Level: | MIL-PRF-38535 Class V |
| JESD-30 Code: | R-XUUC-N5 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | NO LEAD |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Package Code: | DIE |
| Minimum Output Voltage: | 2.49 V |
| Maximum Output Voltage: | 2.51 V |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| Maximum Voltage Tolerance: | .4 % |
| No. of Functions: | 1 |
| Max Voltage Temp Coef: | 25 ppm/Cel |
| Qualification: | Qualified |
| Other IC type: | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| Additional Features: | OTHER NOMINAL OUTPUT VOLTAGE IS 5.5V |
| Temperature Grade: | MILITARY |









