Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 5962F8762201EX |
| Description | OTHER DECODER/DRIVER; Temperature Grade: MILITARY; No. of Terminals: 20; No. of Functions: 1; Additional Features: 2 ENABLE INPUTS; Width: 7.62 mm; |
| In Stock | 256 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| Output Characteristics: | 3-STATE |
| Maximum Time At Peak Reflow Temperature (s): | NOT SPECIFIED |
| Maximum Seated Height: | 5.08 mm |
| Minimum Supply Voltage (Vsup): | 4.5 V |
| Terminal Finish: | TIN LEAD |
| Input Conditioning: | STANDARD |
| No. of Terminals: | 20 |
| Terminal Position: | DUAL |
| Package Style (Meter): | IN-LINE |
| Technology: | CMOS |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Width: | 7.62 mm |
| Output Polarity: | INVERTED |
| Logic IC Type: | OTHER DECODER/DRIVER |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| Qualification: | Qualified |
| Propagation Delay (tpd): | 53 ns |
| Nominal Supply Voltage / Vsup (V): | 5 |
| Additional Features: | 2 ENABLE INPUTS |
| Family: | HCT |
| Peak Reflow Temperature (C): | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch: | 2.54 mm |
| Temperature Grade: | MILITARY |
| Maximum Supply Voltage (Vsup): | 5.5 V |









