Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | BTA04-800D |
| Description | TRIAC; Surface Mount: NO; Repetitive Peak Off-state Voltage: 800 V; Maximum RMS On-state Current: 4 A; Terminal Finish: TIN LEAD; Maximum Operating Temperature: 150 Cel; |
| Datasheet | BTA04-800D Datasheet |
| In Stock | 3,231 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 1.5 V |
| Maximum Holding Current: | 15 mA |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 10 mA |
| Trigger Device Type: | TRIAC |
| Maximum RMS On-state Current: | 4 A |
| Maximum Operating Temperature: | 150 Cel |
| Sub-Category: | TRIACs |
| Surface Mount: | NO |
| Terminal Finish: | TIN LEAD |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 800 V |









