Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | BTA06-200A |
| Description | TRIAC; Surface Mount: NO; Terminal Finish: Tin/Lead (Sn/Pb); Maximum Leakage Current: .75 mA; Maximum DC Gate Trigger Voltage: 2.5 V; Maximum DC Gate Trigger Current: 10 mA; |
| Datasheet | BTA06-200A Datasheet |
| In Stock | 2,791 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Trigger Device Type: | TRIAC |
| Maximum RMS On-state Current: | 6 A |
| Sub-Category: | TRIACs |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum Leakage Current: | .75 mA |
| Terminal Finish: | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 2.5 V |
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | .00001 V/us |
| Maximum Holding Current: | 25 mA |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 10 mA |
| Maximum Operating Temperature: | 110 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 200 V |









