Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | BTA25-200B |
| Description | TRIAC; Maximum Holding Current: 80 mA; No. of Elements: 1; Maximum DC Gate Trigger Current: 100 mA; Maximum On-state Voltage: 1.8 V; Non Repetitive Peak On-state Current: 260 A; |
| Datasheet | BTA25-200B Datasheet |
| In Stock | 206 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 1.5 V |
| Maximum Holding Current: | 80 mA |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 100 mA |
| Quick Connects Description: | G-MT1-MT2 |
| Trigger Device Type: | TRIAC |
| No. of Elements: | 1 |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Screw Terminals Description: | 0 |
| Sub-Category: | TRIACs |
| Maximum On-state Voltage: | 1.8 V |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Non Repetitive Peak On-state Current: | 260 A |









