Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | BTB06-200SW |
| Description | TRIAC; Surface Mount: NO; Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: 50 V/us; Maximum Operating Temperature: 110 Cel; Maximum DC Gate Trigger Current: 10 mA; Maximum On-state Voltage: 1.7 V; |
| Datasheet | BTB06-200SW Datasheet |
| In Stock | 1,515 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Trigger Device Type: | TRIAC |
| Maximum RMS On-state Current: | 6 A |
| Sub-Category: | TRIACs |
| Surface Mount: | NO |
| Terminal Finish: | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Maximum On-state Voltage: | 1.7 V |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 1.5 V |
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | 50 V/us |
| Maximum Holding Current: | 25 mA |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 10 mA |
| Minimum Critical Rate of Rise of Commutation Voltage: | 2.7 V/us |
| Maximum Operating Temperature: | 110 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 200 V |









