Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | BTB08-400CRG |
| Description | TRIAC; Surface Mount: NO; Repetitive Peak Off-state Voltage: 400 V; Minimum Critical Rate of Rise of Commutation Voltage: 5 V/us; Maximum DC Gate Trigger Current: 25 mA; Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: 50 V/us; |
| Datasheet | BTB08-400CRG Datasheet |
| In Stock | 6,526 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | 50 V/us |
| Maximum Holding Current: | 50 mA |
| Other Names: |
497-6673-5 BTB08-400CRG-ND BTB08400CRG |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 25 mA |
| Trigger Device Type: | TRIAC |
| Minimum Critical Rate of Rise of Commutation Voltage: | 5 V/us |
| Maximum RMS On-state Current: | 8 A |
| Sub-Category: | TRIACs |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum Leakage Current: | .5 mA |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 400 V |









