Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | BTB08-700BWRG |
| Description | TRIAC; Surface Mount: NO; Maximum On-state Voltage: 1.7 V; Maximum RMS On-state Current: 8 A; Minimum Critical Rate of Rise of Commutation Voltage: 7 V/us; Maximum DC Gate Trigger Voltage: 1.5 V; |
| Datasheet | BTB08-700BWRG Datasheet |
| In Stock | 7,216 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Other Names: |
-497-4176-5 497-4176-5 BTB08700BWRG |
| Trigger Device Type: | TRIAC |
| Maximum RMS On-state Current: | 8 A |
| Sub-Category: | TRIACs |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum On-state Voltage: | 1.7 V |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 1.5 V |
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | 500 V/us |
| Maximum Holding Current: | 50 mA |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 50 mA |
| Minimum Critical Rate of Rise of Commutation Voltage: | 7 V/us |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 700 V |









