Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | BTB41-700A |
| Description | TRIAC; Surface Mount: NO; Maximum DC Gate Trigger Current: 100 mA; Maximum Leakage Current: 4 mA; Terminal Finish: Tin/Lead (Sn/Pb); Minimum Operating Temperature: -40 Cel; |
| Datasheet | BTB41-700A Datasheet |
| In Stock | 85 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Trigger Device Type: | TRIAC |
| Maximum RMS On-state Current: | 40 A |
| Sub-Category: | TRIACs |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum Leakage Current: | 4 mA |
| Terminal Finish: | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 2.5 V |
| Maximum Holding Current: | 100 mA |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 100 mA |
| Minimum Critical Rate of Rise of Commutation Voltage: | 5 V/us |
| Maximum Operating Temperature: | 110 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 700 V |









