Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | L4947PD013TR |
| Description | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR; No. of Terminals: 20; Package Code: HSOP; Terminal Form: GULL WING; Maximum Voltage Tolerance: 4 %; Maximum Output Current-1: .5 A; |
| Datasheet | L4947PD013TR Datasheet |
| In Stock | 2,843 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | PLASTIC/EPOXY |
| Maximum Time At Peak Reflow Temperature (s): | 10 |
| Maximum Seated Height: | 3.6 mm |
| Surface Mount: | YES |
| Regulator Type: | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Terminal Finish: | TIN |
| Maximum Output Current-1: | .5 A |
| No. of Terminals: | 20 |
| Terminal Position: | DUAL |
| Package Style (Meter): | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG |
| JESD-30 Code: | R-PDSO-G20 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | GULL WING |
| Nominal Output Voltage-1: | 5 V |
| Operating Temperature (TJ-Max): | 125 Cel |
| Package Code: | HSOP |
| Qualification Status: | Not Qualified |
| Width: | 11 mm |
| Maximum Dropout Voltage-1: | .75 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 |
| Minimum Input Voltage: | 6 V |
| Maximum Output Voltage-1: | 5.2 V |
| Maximum Input Voltage: | 26 V |
| Packing Method: | TR |
| Minimum Output Voltage-1: | 4.8 V |
| JESD-609 Code: | e3 |
| Maximum Voltage Tolerance: | 4 % |
| No. of Functions: | 1 |
| Operating Temperature (TJ-Min): | -40 Cel |
| Length: | 15.9 mm |
| Peak Reflow Temperature (C): | 225 |
| Terminal Pitch: | 1.27 mm |









