Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | LD1086BD2TTR |
| Description | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR; No. of Terminals: 2; Terminal Form: GULL WING; Package Body Material: PLASTIC/EPOXY; No. of Functions: 1; Technology: BIPOLAR; |
| Datasheet | LD1086BD2TTR Datasheet |
| In Stock | 2,272 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | PLASTIC/EPOXY |
| Maximum Time At Peak Reflow Temperature (s): | NOT SPECIFIED |
| Maximum Seated Height: | 4.9 mm |
| Packing Method: | TR |
| Surface Mount: | YES |
| Regulator Type: | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum Output Current-1: | 1.5 A |
| No. of Functions: | 1 |
| No. of Terminals: | 2 |
| Terminal Position: | SINGLE |
| Package Style (Meter): | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG |
| Technology: | BIPOLAR |
| Operating Temperature (TJ-Min): | -40 Cel |
| Length: | 10.2 mm |
| JESD-30 Code: | R-PSSO-G2 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | GULL WING |
| Operating Temperature (TJ-Max): | 125 Cel |
| Peak Reflow Temperature (C): | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch: | 2.54 mm |
| Width: | 9.2 mm |
| Maximum Dropout Voltage-1: | 1.5 V |









