Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | STMUX1800EQTR |
| Description | SPDT; Temperature Grade: INDUSTRIAL; No. of Terminals: 42; Package Code: HVQCCN; Package Shape: RECTANGULAR; Surface Mount: YES; |
| Datasheet | STMUX1800EQTR Datasheet |
| In Stock | 3,193 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Other Names: |
1805-STMUX1800EQCT 1805-STMUX1800EQDKR 497-10446-6 -497-10446-1 -497-10446-2 497-10446-1 497-10446-2 -497-10446-6 1805-STMUX1800EQTR |
| Package Body Material: | UNSPECIFIED |
| Maximum Time At Peak Reflow Temperature (s): | 30 |
| Width (mm): | 3.5 mm |
| Maximum Seated Height: | .8 mm |
| Surface Mount: | YES |
| Terminal Finish: | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| JESD-609 Code: | e4 |
| No. of Functions: | 1 |
| No. of Terminals: | 42 |
| Qualification: | Not Qualified |
| Terminal Position: | QUAD |
| Package Style (Meter): | CHIP CARRIER |
| Other IC type: | SPDT |
| Length: | 9 mm |
| JESD-30 Code: | R-XQCC-N42 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (C): | 260 |
| Package Code: | HVQCCN |
| Terminal Pitch: | .5 mm |
| Temperature Grade: | INDUSTRIAL |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 |









