Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | STMUX3040 |
| Description | SPDT; Temperature Grade: INDUSTRIAL; No. of Terminals: 42; Package Code: HVQCCN; Package Shape: RECTANGULAR; Surface Mount: YES; |
| Datasheet | STMUX3040 Datasheet |
| In Stock | 1,942 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | UNSPECIFIED |
| Width (mm): | 3.5 mm |
| Maximum Seated Height: | .8 mm |
| Minimum Supply Voltage (Vsup): | 1.65 V |
| Maximum Switch-on Time: | 50 ns |
| Sub-Category: | Multiplexer or Switches |
| Nominal On-state Resistance Match: | .5 ohm |
| Surface Mount: | YES |
| No. of Terminals: | 42 |
| Maximum On-state Resistance (Ron): | 8 ohm |
| Terminal Position: | QUAD |
| Package Style (Meter): | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| JESD-30 Code: | R-XQCC-N42 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | NO LEAD |
| Maximum Operating Temperature: | 85 Cel |
| No. of Channels: | 8 |
| Package Code: | HVQCCN |
| Switching (V): | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Nominal Supply Voltage (Vsup): | 1.8 V |
| Nominal Off-state Isolation: | 20 dB |
| Maximum Switch-off Time: | 30 ns |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| Qualification: | Not Qualified |
| Package Equivalence Code: | LCC42,.14X.35,20 |
| Other IC type: | SPDT |
| Length: | 9 mm |
| Output (V): | SEPARATE OUTPUT |
| Terminal Pitch: | .5 mm |
| Temperature Grade: | INDUSTRIAL |
| Maximum Supply Voltage (Vsup): | 2 V |
| Power Supplies (V): | 1.8 |









