Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | T435-600H-TR |
| Description | TRIAC; Surface Mount: NO; Minimum Operating Temperature: -40 Cel; Maximum RMS On-state Current: 4 A; Maximum Holding Current: 35 mA; Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: 400 V/us; |
| Datasheet | T435-600H-TR Datasheet |
| In Stock | 3,875 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Trigger Device Type: | TRIAC |
| Maximum RMS On-state Current: | 4 A |
| Sub-Category: | TRIACs |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum Leakage Current: | 1 mA |
| Terminal Finish: | MATTE TIN |
| JESD-609 Code: | e3 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 1.3 V |
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | 400 V/us |
| Maximum Holding Current: | 35 mA |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 35 mA |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 600 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 |









