Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TL8003 |
| Description | SCR; Surface Mount: NO; Terminal Finish: TIN LEAD; Nominal Circuit Commutated Turn-off Time: 80 us; Maximum On-state Current: 1.6 A; Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: 100 V/us; |
| Datasheet | TL8003 Datasheet |
| In Stock | 4,523 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Trigger Device Type: | SCR |
| Sub-Category: | Silicon Controlled Rectifiers |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum Leakage Current: | .0002 mA |
| Terminal Finish: | TIN LEAD |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Non Repetitive Peak On-state Current: | 70 A |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 3 V |
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | 100 V/us |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 15 mA |
| Maximum On-state Current: | 1.6 A |
| Maximum Operating Temperature: | 110 Cel |
| Nominal Circuit Commutated Turn-off Time: | 80 us |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 800 V |









