Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TLF4006 |
| Description | SCR; Surface Mount: NO; Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: .0001 V/us; Terminal Finish: TIN LEAD; Maximum On-state Current: 3 A; JESD-609 Code: e0; |
| Datasheet | TLF4006 Datasheet |
| In Stock | 2,935 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Trigger Device Type: | SCR |
| Sub-Category: | Silicon Controlled Rectifiers |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum Leakage Current: | 1 mA |
| Terminal Finish: | TIN LEAD |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Non Repetitive Peak On-state Current: | 50 A |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 2 V |
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | .0001 V/us |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 50 mA |
| Maximum On-state Current: | 3 A |
| Maximum Operating Temperature: | 110 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 400 V |









