Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TYF6008A |
| Description | SCR; Surface Mount: NO; Repetitive Peak Off-state Voltage: 600 V; Minimum Operating Temperature: -40 Cel; Maximum DC Gate Trigger Voltage: 1.5 V; Terminal Finish: TIN LEAD; |
| Datasheet | TYF6008A Datasheet |
| In Stock | 220 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Trigger Device Type: | SCR |
| Sub-Category: | Silicon Controlled Rectifiers |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum Leakage Current: | 2 mA |
| Terminal Finish: | TIN LEAD |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Non Repetitive Peak On-state Current: | 84 A |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | 1.5 V |
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | 50 V/us |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | 30 mA |
| Maximum On-state Current: | 5 A |
| Maximum Operating Temperature: | 110 Cel |
| Nominal Circuit Commutated Turn-off Time: | 20 us |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 600 V |







