Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | X0403DE1AA2 |
| Description | SCR; Surface Mount: NO; Maximum On-state Voltage: 2.2 V; Repetitive Peak Off-state Voltage: 400 V; Maximum Operating Temperature: 125 Cel; Nominal Circuit Commutated Turn-off Time: 50 us; |
| Datasheet | X0403DE1AA2 Datasheet |
| In Stock | 4,586 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Trigger Device Type: | SCR |
| Sub-Category: | Silicon Controlled Rectifiers |
| Surface Mount: | NO |
| Maximum Leakage Current: | .2 mA |
| Maximum On-state Voltage: | 2.2 V |
| Minimum Operating Temperature: | -45 Cel |
| Non Repetitive Peak On-state Current: | 25 A |
| Maximum DC Gate Trigger Voltage: | .8 V |
| Minimum Critical Rate of Rise of Off-state Voltage: | 30 V/us |
| Maximum Holding Current: | 5 mA |
| Maximum DC Gate Trigger Current: | .2 mA |
| Maximum On-state Current: | 2.4 A |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Nominal Circuit Commutated Turn-off Time: | 50 us |
| Repetitive Peak Off-state Voltage: | 400 V |









