Image shown is a representation only.
| Manufacturer | TDK |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | ALD-214012PJ111 |
| Description | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE; Maximum Output Current: .14 A; Width (mm): 21.5 mm; Length: 85 mm; Height: 5 mm; Minimum Input Voltage: 10.8 V; |
| Datasheet | ALD-214012PJ111 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Input Voltage: | 10.8 V |
| Other IC type: | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Width (mm): | 21.5 mm |
| Length: | 85 mm |
| Maximum Input Voltage: | 13.2 V |
| Maximum Output Current: | .14 A |
| Additional Features: | REMOTE SHUTDOWN |
| Maximum Operating Temperature: | 85 Cel |
| Height: | 5 mm |
| Sub-Category: | Power Supply Modules |
| Minimum Operating Temperature: | -30 Cel |









