Image shown is a representation only.
| Manufacturer | TDK |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | B32340C4002A800 |
| Description | FILM CAPACITOR; Capacitance: 15 uF; Maximum Operating Temperature: 55 Cel; Dielectric Material: POLYPROPYLENE; Minimum Operating Temperature: -25 Cel; Series: MKPXXX-I; |
| Datasheet | B32340C4002A800 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Capacitor Type: | FILM CAPACITOR |
| Dielectric Material: | POLYPROPYLENE |
| Packing Method: | Box |
| Minimum Operating Temperature: | -25 Cel |
| No. of Terminals: | 2 |
| Series: | MKPXXX-I |
| Package Style (Meter): | Panel Mount |
| Rated AC Voltage (URac): | 400 V |
| Length: | 68 mm |
| Positive Tolerance: | 10 % |
| Capacitance: | 15 uF |
| Negative Tolerance: | 5 % |
| Maximum Operating Temperature: | 55 Cel |
| Diameter: | 63.5 mm |









