Image shown is a representation only.
| Manufacturer | TDK |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | MPZ1608S101A |
| Description | FERRITE CHIP; Maximum DC Resistance: .03 ohm; Rated Current: 3 A; Output Impedance (ohm): 100 OHM; No. of Terminals: 2; Minimum Operating Temperature: -55 Cel; |
| Datasheet | MPZ1608S101A Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Width (mm): | 0.8 |
| Packing Method: | TAPE AND REEL |
| Dimensions: | L1.6XB0.8XH0.6 (mm)/L0.063XB0.031XH0.024 (inch) |
| Maximum DC Resistance: | .03 ohm |
| Output Impedance (ohm): | 100 OHM |
| Mounting Type: | SURFACE MOUNT |
| Terminal Finish: | TIN OVER NICKEL |
| JESD-609 Code: | e3 |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| No. of Terminals: | 2 |
| Length: | 1.6 mm |
| Filter Type: | FERRITE CHIP |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Rated Current: | 3 A |
| Height: | .6 mm |









