Image shown is a representation only.
| Manufacturer | TE Connectivity |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 1-1414995-0 |
| Description | POWER/SIGNAL RELAY; Mounting Feature: PANEL MOUNT; Relay Action: MOMENTARY; Relay Function: SPST; Coil or Input Supply Type: DC; Maximum Operating Temperature: 155 Cel; |
| Datasheet | 1-1414995-0 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Nominal Coil Voltage: | 12 V |
| Maximum DC Contact Current: | 255 A |
| Relay Function: | SPST |
| DC Coil Release Voltage: | 1.2 V |
| Dielectric Strength Between Open Contacts: | 500 Vrms |
| Contact or Output Supply Type: | DC |
| Maximum Contact DC Rating (R Load): | 175A@12VDC |
| Relay Type: | Power/Signal Relay |
| No. of Terminals: | 4 |
| Coil or Input Supply Type: | DC |
| Relay Form: | 1 Form B |
| Termination Type: | Connector |
| Operate Time: | 25 ms |
| Electrical Life: | 1000 Cycle(s) |
| DC Coil Operate Voltage: | 7.2 V |
| Release Time: | 6 ms |
| Maximum Operating Temperature: | 155 °C (311 °F) |
| Input Switching Control Type: | Random |
| Maximum DC Coil Current: | 275 mA |
| Maximum AC Contact Current: | 255 A |
| End Contact Material: | Silver Tin Oxide |
| Other Names: |
2266-1-1414995-0 V23230D2001B200 |
| Maximum DC Contact Voltage: | 12 V |
| Packing Method: | Bulk |
| Coil Resistance: | 43 Ω |
| Sealing: | IP64; RT3 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C (-40 °F) |
| Weight: | 230 g |
| Mounting Feature: | Panel Mount |
| Relay Action: | Momentary |
| Body Width: | 35.35 in (897.89 mm) |
| Maximum DC Coil Voltage: | 12 V |
| Dielectric Strength Between Coil & Contacts: | 500 Vrms |
| Physical Dimension: | 2.835 x 1.364 x 1.713 in (72 x 34.65 x 43.5 mm) |
| Additional Features: | With Suppression Diode |
| Body Height: | 1.673 in (42.5 mm) |
| Body Length/Diameter: | 2.835 in (72 mm) |
| Coil Power (mW): | 3.3 W |









