Image shown is a representation only.
| Manufacturer | TE Connectivity |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 202479-2 |
| Description | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR; Option: GENERAL PURPOSE; Contact Gender: MALE; No. of Connectors: ONE; Contact Arrangement: S16P12; Termination Contact Finish: NOT APPLICABLE; |
| Datasheet | 202479-2 Datasheet |
| In Stock | 1,145 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Mating Contact Finish: | NOT SPECIFIED |
| Maximum Wire Size: | 10 AWG |
| Mains Connector Rating: | 35A |
| Mating Info.: | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| IEC Conformity: | NO |
| Panel Mount: | NO |
| Empty Shell: | YES |
| Minimum Wire Size: | 30 AWG |
| MIL Conformity: | NO |
| Termination Type: | CRIMP |
| Maximum Operating Temperature (Cel): | 150 |
| Body Length: | 4.25 inch |
| Contact Gender: | MALE |
| Connector Type: | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact Material: | NOT SPECIFIED |
| UL Flammability Code: | 94V-0 |
| Mixed Contacts: | YES |
| No. of Ports: | 1 |
| Contact Arrangement: | S16P12 |
| EMI Shielded: | NO |
| Filter Feature: | NO |
| Mounting Type: | PANEL |
| Body Depth: | 2.595 inch |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| Total No. of Contacts: | 28 |
| Rated Voltage: | 250 V |
| Body Width: | 1.11 inch |
| Termination Contact Finish: | NOT APPLICABLE |
| Rated Current - Signal: | 35 A |
| No. of Connectors: | ONE |
| Insulator Material: | GLASS FILLED PHENOLIC |
| Additional Features: | COMPATIBLE CONTACTS: 201611-4; 201334-1; 201578-1; 201330-1; 202725-1 |
| Insulator Color: | BLACK |
| Reference Standard: | UL |
| Option: | GENERAL PURPOSE |
| Body or Shell Style: | PLUG |
| DIN Conformance: | NO |









