Image shown is a representation only.
| Manufacturer | TE Connectivity |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | C2202 |
| Description | TELECOM TRANSFORMER; Mounting Feature: THROUGH HOLE MOUNTED; Manufacturer Series: C2202; Approvals (V): BABT; CSA; IEC; UL; Height: 12.7 mm; Length: 13.97 mm; |
| Datasheet | C2202 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Other Names: | 283-C2202 |
| Length: | 13.97 mm |
| Dimensions: | L13.97XB13.97XH12.7 (mm) |
| Additional Features: | BREADTH DIMENSION INCLUDES TERMINAL ALSO; TURNS RATIO: 1:1 |
| Approvals (V): | BABT; CSA; IEC; UL |
| Height: | 12.7 mm |
| Manufacturer Series: | C2202 |
| Width: | 13.97 mm |
| Transformer Type: | TELECOM TRANSFORMER |
| Mounting Feature: | THROUGH HOLE MOUNTED |









