Image shown is a representation only.
| Manufacturer | TE Connectivity |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | SC0914471K |
| Description | GENERAL PURPOSE INDUCTOR; Inductor Application: RF INDUCTOR; No. of Terminals: 2; Package Style (Meter): Radial; Shielded: NO; Surface Mount: NO; |
| Datasheet | SC0914471K Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Lead Diameter: | 0.026 in (0.65 mm) |
| Case or Size Code: | 0914 |
| Lead Spacing: | 0.197 in (5 mm) |
| Surface Mount: | No |
| Inductor Type: | General Purpose Inductor |
| Self Resonance Frequency: | 6 MHz |
| Shielded: | No |
| Terminal Placement: | Radial |
| No. of Terminals: | 2 |
| DC Resistance: | 140 mΩ |
| Nominal Inductance (L): | 470 μH |
| Package Style (Meter): | Radial |
| Core Material: | Ferrite |
| Lead Length: | 0.709 in (18 mm) |
| Maximum Operating Temperature: | 80 °C (176 °F) |
| Special Feature: | Q is measured at 0.796 MHz |
| Construction: | Tubular |
| Shape or Size Description: | Cylindrical Package |
| Packing Method: | Box |
| Tolerance: | 10 % |
| Package Length: | 0.472 in (12 mm) |
| Minimum Operating Temperature: | -20 °C (-4 °F) |
| Inductor Application: | RF Inductor |
| Maximum Rated Current: | 1.5 mA |
| No. of Functions: | 1 |
| Minimum Quality Factor (at L-nom): | 30 |
| Terminal Shape: | Wire |
| Package Diameter: | 0.343 in (8.7 mm) |









