Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Teledyne Technologies |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 611-2 |
| Description | Other Optoelectronics; Height: 30 mm; Maximum Operating Temperature: 80 Cel; Control Voltage: 3 V; Minimum Operating Temperature: -40 Cel; Output Circuit Type: Triac; |
| Datasheet | 611-2 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Input Type: | DC |
| Length: | 71 mm |
| Maximum Operating Temperature: | 80 Cel |
| Height: | 30 mm |
| Control Voltage: | 3 V |
| Sub-Category: | Solid State Relays |
| Control Current: | .006 A |
| Output Circuit Type: | Triac |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |









