Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 5962-9762201VEA |
| Description | LINE RECEIVER; Temperature Grade: MILITARY; Terminal Form: THROUGH-HOLE; Package Code: DIP; Package Shape: RECTANGULAR; Terminal Position: DUAL; |
| Datasheet | 5962-9762201VEA Datasheet |
| In Stock | 2,298 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Supply Voltage: | 3 V |
| Package Body Material: | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Minimum Supply Voltage-1: | 3 V |
| Nominal Supply Voltage: | 3.3 V |
| Surface Mount: | NO |
| Terminal Position: | DUAL |
| Package Style (Meter): | IN-LINE |
| Screening Level: | MIL-PRF-38535 Class V |
| JESD-30 Code: | R-CDIP-T |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | THROUGH-HOLE |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Package Code: | DIP |
| Interface Standard: | EIA-644; TIA-644 |
| Interface IC Type: | LINE RECEIVER |
| Nominal Supply Voltage-1: | 3.3 V |
| Maximum Supply Voltage-1: | 3.6 V |
| Input Characteristics: | DIFFERENTIAL |
| Maximum Supply Voltage: | 3.6 V |
| Differential Output: | NO |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| Qualification: | Qualified |
| Receiver No. of Bits: | 4 |
| Maximum Receive Delay: | 6.1 ns |
| Temperature Grade: | MILITARY |









