Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 6N135 |
| Description | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER; Maximum Operating Temperature: 70 Cel; No. of Elements: 1; Maximum Forward Current: .025 A; Maximum Isolation Voltage: 3000 V; Maximum On State Current: .008 A; |
| Datasheet | 6N135 Datasheet |
| In Stock | 18,988 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Supply Voltage: | 5 V |
| No. of Functions: | 1 |
| Optoelectronic Type: | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER |
| Configuration: | SINGLE |
| Maximum Forward Current: | .025 A |
| No. of Elements: | 1 |
| Additional Features: | UL RECOGNIZED, TTL COMPATIBLE, OPEN COLLECTOR |
| Maximum Operating Temperature: | 70 Cel |
| Minimum Operating Temperature: | 0 Cel |
| Nominal Data Rate: | 1 MBps |
| Maximum Isolation Voltage: | 3000 V |
| Maximum On State Current: | .008 A |









