Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | DS8641N |
| Description | LINE TRANSCEIVER; Temperature Grade: COMMERCIAL; Package Code: DIP; Input Characteristics: GATED; Width: 7.62 mm; Terminal Pitch: 2.54 mm; |
| Datasheet | DS8641N Datasheet |
| In Stock | 3,269 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Supply Voltage: | 4.75 V |
| Input Characteristics: | GATED |
| Nominal Supply Voltage: | 5 V |
| Driver No. of Bits: | 4 |
| Maximum Supply Voltage: | 5.25 V |
| Maximum Seated Height: | 5.08 mm |
| Differential Output: | NO |
| Minimum Operating Temperature: | 0 Cel |
| No. of Functions: | 4 |
| Receiver No. of Bits: | 4 |
| Length: | 21.755 mm |
| Maximum Operating Temperature: | 70 Cel |
| Package Code: | DIP |
| Interface Standard: | GENERAL PURPOSE |
| Interface IC Type: | LINE TRANSCEIVER |
| Width: | 7.62 mm |
| Terminal Pitch: | 2.54 mm |
| Temperature Grade: | COMMERCIAL |









