Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | LM2635M |
| Description | SWITCHING CONTROLLER; No. of Terminals: 20; Package Code: SSOP; Package Shape: RECTANGULAR; Surface Mount: YES; Package Body Material: PLASTIC/EPOXY; |
| Datasheet | LM2635M Datasheet |
| In Stock | 6,801 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Maximum Switching Frequency: | 1000 kHz |
| Package Body Material: | PLASTIC/EPOXY |
| Minimum Input Voltage: | 4.5 V |
| Control Mode: | VOLTAGE-MODE |
| Width (mm): | 7.47 mm |
| Maximum Input Voltage: | 5.5 V |
| Maximum Seated Height: | 2.6 mm |
| Surface Mount: | YES |
| Switcher Config: | BUCK |
| No. of Functions: | 1 |
| No. of Terminals: | 20 |
| Terminal Position: | DUAL |
| Nominal Input Voltage: | 5 V |
| Package Style (Meter): | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Other IC type: | SWITCHING CONTROLLER |
| Length: | 12.8 mm |
| Technology: | BICMOS |
| JESD-30 Code: | R-PDSO-G20 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | GULL WING |
| Additional Features: | ADJUSTABLE OUTPUT MODE 1.8V TO 3.5V |
| Package Code: | SSOP |
| Control Technique: | PULSE WIDTH MODULATION |
| Terminal Pitch: | .5 mm |









