Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | LMC835V |
| Description | EQUALIZER CIRCUIT; Temperature Grade: INDUSTRIAL; Terminal Form: J BEND; No. of Terminals: 28; Package Code: QCCJ; Package Shape: SQUARE; |
| Datasheet | LMC835V Datasheet |
| In Stock | 863 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | UNSPECIFIED |
| Maximum Seated Height: | 4.57 mm |
| Minimum Supply Voltage (Vsup): | 5 V |
| Surface Mount: | YES |
| Harmonic Distortion: | .1 % |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| No. of Terminals: | 28 |
| Terminal Position: | QUAD |
| Package Style (Meter): | CHIP CARRIER |
| Length: | 11.43 mm |
| JESD-30 Code: | S-XQCC-J28 |
| Package Shape: | SQUARE |
| Terminal Form: | J BEND |
| Additional Features: | SEATED HGT-NOM |
| Maximum Operating Temperature: | 85 Cel |
| No. of Bands: | 14 |
| No. of Channels: | 1 |
| Package Code: | QCCJ |
| General IC Type: | EQUALIZER CIRCUIT |
| Width: | 11.43 mm |
| Terminal Pitch: | 1.27 mm |
| Temperature Grade: | INDUSTRIAL |
| Maximum Supply Voltage (Vsup): | 16 V |









