Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | LP8758A2EAYFFR |
| Description | SWITCHING REGULATOR; Temperature Grade: INDUSTRIAL; No. of Terminals: 35; Package Code: BGA; Package Shape: RECTANGULAR; Surface Mount: YES; |
| Datasheet | LP8758A2EAYFFR Datasheet |
| In Stock | 328 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | UNSPECIFIED |
| Nominal Output Voltage: | 1 V |
| Control Mode: | CURRENT-MODE |
| Width (mm): | 2.13 mm |
| Maximum Seated Height: | .625 mm |
| Maximum Output Current: | 4 A |
| Surface Mount: | YES |
| Terminal Finish: | TIN SILVER COPPER |
| No. of Outputs: | 4 |
| Switcher Config: | BUCK |
| No. of Terminals: | 35 |
| Terminal Position: | BOTTOM |
| Package Style (Meter): | GRID ARRAY |
| JESD-30 Code: | R-XBGA-B35 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | BALL |
| Maximum Operating Temperature: | 105 Cel |
| Package Code: | BGA |
| Minimum Output Voltage: | .5 V |
| Control Technique: | PULSE WIDTH MODULATION |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 |
| Maximum Switching Frequency: | 3000 kHz |
| Other Names: |
296-LP8758A2EAYFFRTR 296-LP8758A2EAYFFRCT 296-LP8758A2EAYFFRDKR |
| Minimum Input Voltage: | 2.5 V |
| Maximum Input Voltage: | 5.5 V |
| Maximum Output Voltage: | 3.36 V |
| JESD-609 Code: | e1 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| Nominal Input Voltage: | 3.7 V |
| Other IC type: | SWITCHING REGULATOR |
| Length: | 2.88 mm |
| Additional Features: | ALSO HAS PFM CONTROL TECHNIQUE |
| Peak Reflow Temperature (C): | 260 |
| Terminal Pitch: | .4 mm |
| Temperature Grade: | INDUSTRIAL |









