Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | M38510/10401BCA |
| Description | LINE RECEIVER; Temperature Grade: MILITARY; Terminal Form: FLAT; No. of Terminals: 14; Package Code: DFP; Package Shape: RECTANGULAR; |
| Datasheet | M38510/10401BCA Datasheet |
| In Stock | 2,278 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Supply Voltage: | 4.5 V |
| Package Body Material: | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Minimum Supply Voltage-1: | 4.5 V |
| Nominal Supply Voltage: | 5 V |
| Output Characteristics: | TOTEM-POLE |
| Maximum Time At Peak Reflow Temperature (s): | NOT SPECIFIED |
| Maximum High Level Input Current: | 75 Amp |
| Sub-Category: | Line Driver or Receivers |
| Surface Mount: | YES |
| Maximum Supply Current: | 30 mA |
| Terminal Finish: | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| No. of Terminals: | 14 |
| Terminal Position: | DUAL |
| Package Style (Meter): | FLATPACK |
| Screening Level: | MIL-PRF-38535 Class B |
| Technology: | BIPOLAR |
| JESD-30 Code: | R-CDFP-F14 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | FLAT |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Package Code: | DFP |
| Interface IC Type: | LINE RECEIVER |
| Nominal Supply Voltage-1: | 5 V |
| Maximum Supply Voltage-1: | 5.5 V |
| Maximum Output Low Current: | 16 Amp |
| Output Polarity: | TRUE |
| Input Characteristics: | STANDARD |
| Maximum Supply Voltage: | 5.5 V |
| Differential Output: | NO |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| No. of Functions: | 2 |
| Qualification: | Qualified |
| Maximum Transmit Delay: | 35 ns |
| Package Equivalence Code: | DIP14,.3 |
| Receiver No. of Bits: | 2 |
| Maximum Receive Delay: | 35 ns |
| Nominal Negative Supply Voltage: | -5 V |
| Peak Reflow Temperature (C): | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch: | 2.54 mm |
| Temperature Grade: | MILITARY |
| Power Supplies (V): | +-5 |









