Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | M38510/60504BQX |
| Description | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY; Grading Of Temperature: MILITARY; Form Of Terminal: THROUGH-HOLE; No. of Terminals: 40; Package Code: DIP; Package Shape: RECTANGULAR; |
| In Stock | 6,507 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Supply Voltage: | 4.5 V |
| Package Body Material: | Ceramic, Metal-Sealed Cofired |
| Grading Of Temperature: | Military |
| Organization: | 4000 Gates |
| Programmable IC Type: | FPGA |
| Maximum Supply Voltage: | 5.5 V |
| Nominal Supply Voltage (V): | 5 |
| Technology Used: | CMOS |
| Surface Mount: | No |
| Minimum Operating Temperature: | -55 °C (-67 °F) |
| Position Of Terminal: | Dual |
| No. of Terminals: | 40 |
| Qualification: | No |
| No. of Equivalent Gates: | 4000 |
| Package Style (Meter): | In-Line |
| JESD-30 Code: | R-CDIP-T40 |
| Form Of Terminal: | Through-Hole |
| Package Shape: | Rectangular |
| Maximum Operating Temperature: | 125 °C (257 °F) |
| Package Code: | DIP |









