Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | OPA541-W |
| Description | OPERATIONAL AMPLIFIER; Temperature Grade: AUTOMOTIVE; Terminal Form: NO LEAD; Package Code: DIE; Package Shape: UNSPECIFIED; Maximum Supply Voltage Limit: 40 V; |
| Datasheet | OPA541-W Datasheet |
| In Stock | 5,545 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Nominal Common Mode Reject Ratio: | 113 dB |
| Maximum Supply Voltage Limit: | 40 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup): | -35 V |
| Sub-Category: | Operational Amplifiers |
| Surface Mount: | Yes |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C (-40 °F) |
| Maximum Average Bias Current (IIB): | 50 pA |
| No. of Functions: | 1 |
| Nominal Unity Gain Bandwidth: | 1.6 MHz |
| Terminal Position: | Upper |
| Package Style (Meter): | Uncased Chip |
| JESD-30 Code: | X-XUUC-N |
| Terminal Form: | No Lead |
| Nominal Supply Voltage / Vsup (V): | 35 V |
| Maximum Operating Temperature: | 125 °C (257 °F) |
| Package Code: | DIE |
| Amplifier Type: | Operational Amplifier |
| Nominal Slow Rate: | 10 V/us |
| Maximum Negative Supply Voltage Limit: | -40 V |
| Temperature Grade: | Automotive |









