Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | SBP9989NFD |
| Description | MICROPROCESSOR, RISC; Temperature Grade: MILITARY; No. of Terminals: 68; Maximum Supply Current: 420 mA; Technology: BIPOLAR; Speed: 4.4 rpm; |
| Datasheet | SBP9989NFD Datasheet |
| In Stock | 8,209 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | CERAMIC |
| Speed: | 4.4 rpm |
| Peripheral IC Type: | MICROPROCESSOR, RISC |
| Nominal Supply Voltage: | 5 V |
| Sub-Category: | Microprocessors |
| Surface Mount: | YES |
| Bit Size: | 16 |
| Maximum Supply Current: | 420 mA |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| No. of Terminals: | 68 |
| Qualification: | Not Qualified |
| Package Equivalence Code: | LCC68,.95SQ,25 |
| Technology: | BIPOLAR |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Temperature Grade: | MILITARY |
| Power Supplies (V): | 5 |









