Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | SN74HC573ADBR |
| Description | BUS DRIVER; Temperature Grade: INDUSTRIAL; Terminal Form: GULL WING; No. of Terminals: 20; Package Code: SSOP; Package Shape: RECTANGULAR; |
| Datasheet | SN74HC573ADBR Datasheet |
| In Stock | 1,259 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | PLASTIC/EPOXY |
| Output Characteristics: | 3-STATE |
| Maximum Time At Peak Reflow Temperature (s): | NOT SPECIFIED |
| Maximum Seated Height: | 2 mm |
| Minimum Supply Voltage (Vsup): | 2 V |
| Sub-Category: | FF/Latches |
| Maximum Power Supply Current (ICC): | .08 mA |
| Surface Mount: | YES |
| Terminal Finish: | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| No. of Terminals: | 20 |
| Maximum I (ol): | 7.8 Amp |
| Terminal Position: | DUAL |
| Package Style (Meter): | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Technology: | CMOS |
| JESD-30 Code: | R-PDSO-G20 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | GULL WING |
| Maximum Operating Temperature: | 85 Cel |
| Package Code: | SSOP |
| Propagation Delay At Nominal Supply: | 44 ns |
| Width: | 5.3 mm |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 |
| No. of Bits: | 8 |
| Other Names: |
SN74HC573ADBRG4-ND 296-23257-1-NDR 2156-SN74HC573ADBR TEXTISSN74HC573ADBR 296-SN74HC573ADBRCT 296-23257-2-NDR SN74HC573ADBRG4 -296-23257-1-ND -296-23257-1-NDR SN74HC573ADBR-ND -SN74HC573ADBRG4-NDR 296-SN74HC573ADBRTR 296-23257-6-NDR 296-23257-1-ND -SN74HC573ADBRE4 -SN74HC573ADBRG4 SN74HC573ADBRE4-ND 296-SN74HC573ADBRDKR -SN74HC573ADBRE4-NDR SN74HC573ADBRE4 -SN74HC573ADBR-NDR 296-23257-6-ND 296-23257-1 296-23257-2 296-23257-2-ND 296-23257-6 |
| Output Polarity: | TRUE |
| No. of Ports: | 2 |
| Packing Method: | TR |
| Load Capacitance (CL): | 50 pF |
| Logic IC Type: | BUS DRIVER |
| JESD-609 Code: | e4 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| Qualification: | Not Qualified |
| Package Equivalence Code: | SSOP20,.3 |
| Length: | 7.2 mm |
| Propagation Delay (tpd): | 285 ns |
| Nominal Supply Voltage / Vsup (V): | 5 |
| Additional Features: | BROADSIDE VERSION OF 373 |
| Family: | HC/UH |
| Peak Reflow Temperature (C): | 260 |
| Terminal Pitch: | .65 mm |
| Temperature Grade: | INDUSTRIAL |
| Maximum Supply Voltage (Vsup): | 6 V |
| Power Supplies (V): | 2/6 |









