Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TS5A12301EYFPR |
| Description | SPDT; Temperature Grade: INDUSTRIAL; No. of Terminals: 6; Package Code: VFBGA; Package Shape: RECTANGULAR; Surface Mount: YES; |
| Datasheet | TS5A12301EYFPR Datasheet |
| In Stock | 3,358 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Package Body Material: | PLASTIC/EPOXY |
| Maximum Time At Peak Reflow Temperature (s): | 30 |
| Width (mm): | .77 mm |
| Maximum Seated Height: | .5 mm |
| Minimum Supply Voltage (Vsup): | 2.25 V |
| Maximum Switch-on Time: | 175 ns |
| Maximum Supply Current (Isup): | .005 mA |
| Sub-Category: | Multiplexer or Switches |
| Nominal On-state Resistance Match: | .15 ohm |
| Surface Mount: | YES |
| Terminal Finish: | TIN SILVER COPPER |
| No. of Terminals: | 6 |
| Maximum On-state Resistance (Ron): | 1.6 ohm |
| Terminal Position: | BOTTOM |
| Package Style (Meter): | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| JESD-30 Code: | R-PBGA-B6 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | BALL |
| Maximum Operating Temperature: | 85 Cel |
| No. of Channels: | 1 |
| Package Code: | VFBGA |
| Switching (V): | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Nominal Bandwidth: | 55 kHz |
| Nominal Supply Voltage (Vsup): | 2.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 |
| Other Names: |
296-23757-2-NDR -296-23757-1-NDR 296-23757-1 TEXTISTS5A12301EYFPR 296-23757-2 296-23757-6-NDR 296-23757-6 296-23757-1-NDR 2156-TS5A12301EYFPR -296-23757-1-ND -TS5A12301EYFPR-NDR |
| Minimum Input Voltage: | 0 V |
| Maximum Input Voltage: | 5.5 V |
| Nominal Off-state Isolation: | 63 dB |
| Maximum Switch-off Time: | 160 ns |
| Normal Position (V): | NO/NC |
| JESD-609 Code: | e1 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| Qualification: | Not Qualified |
| Package Equivalence Code: | BGA6,2X3,16 |
| Other IC type: | SPDT |
| Length: | 1.17 mm |
| Output (V): | SEPARATE OUTPUT |
| Peak Reflow Temperature (C): | 260 |
| Terminal Pitch: | .4 mm |
| Temperature Grade: | INDUSTRIAL |
| Maximum Supply Voltage (Vsup): | 5.5 V |
| Power Supplies (V): | 5 |









