Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TXB0106IPWRQ1 |
| Description | VOLTAGE LEVEL TRANSLATOR; Terminal Form: GULL WING; No. of Terminals: 16; Package Code: TSSOP; Package Shape: RECTANGULAR; Maximum Seated Height: 1.2 mm; |
| Datasheet | TXB0106IPWRQ1 Datasheet |
| In Stock | 1,976 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Supply Voltage: | 1.2 V |
| Package Body Material: | PLASTIC/EPOXY |
| Nominal Supply Voltage: | 1.5 V |
| Output Characteristics: | PUSH-PULL |
| Maximum Time At Peak Reflow Temperature (s): | 30 |
| Maximum Seated Height: | 1.2 mm |
| Surface Mount: | YES |
| Maximum Supply Current: | .009 mA |
| Terminal Finish: | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| No. of Terminals: | 16 |
| Terminal Position: | DUAL |
| Package Style (Meter): | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Screening Level: | AEC-Q100 |
| JESD-30 Code: | R-PDSO-G20 |
| Package Shape: | RECTANGULAR |
| Terminal Form: | GULL WING |
| Maximum Operating Temperature: | 85 Cel |
| Package Code: | TSSOP |
| Interface IC Type: | VOLTAGE LEVEL TRANSLATOR |
| Width: | 4.4 mm |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 |
| No. of Bits: | 6 |
| Other Names: |
296-24960-2 TEXTISTXB0106IPWRQ1 296-24960-6 2156-TXB0106IPWRQ1 296-24960-1 -296-24960-1-ND -TXB0106IPWRQ1-NDR |
| Maximum Supply Voltage: | 3.6 V |
| Maximum Delay: | 35.6 ns |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| Package Equivalence Code: | TSSOP16,.25 |
| Length: | 5 mm |
| Peak Reflow Temperature (C): | 260 |
| Terminal Pitch: | .65 mm |







