Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TS4GCF45 |
| Description | Transcend; Product Type: CompactFlash; Maximum Read Speed: 8 MB/s; Number of Memory Cards: 1; Input Voltage: 3.3 V DC, 5 V DC; Maximum Write Speed: 6.6 MB/s; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Weight (Approximate): | 11.4 g |
| Product Name: | 4GB CompactFlash Card-45x |
| Input Voltage: | 3.3 V DC, 5 V DC |
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Brand Name: | Transcend |
| Package Contents: |
|
| Maximum Read Speed: | 8 MB/s |
| Additional Information: |
|
| Marketing Information: |
Transcend released the improved, Ultra Performance CompactFlash-45x memory card in capacity of 4GB. With the rapid growth in digital image resolution , the data transfer rate of Flash memory becomes a critical factor. Testing of Transcend's Ultra Performance 45X CompactFlash Card indicates that it achieves a read speed of up to 8 MB/sec and a write speed of up to 6.6MB/sec. The Transcend Ultra Performance 45X CompactFlash card is the ideal companion for high-resolution digital cameras and other high-performance applications that require CompactFlash memory cards. |
| Number of Memory Cards: | 1 |
| Product Type: | CompactFlash |
| Application/Usage: | Digital Camera |
| Maximum Write Speed: | 6.6 MB/s |
| Memory Speed: | 45 x |
| Storage Capacity: | 4 GB |









