Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Transforming Technologies |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | WB8043 |
| Datasheet | WB8043 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Strap Material: | Stainless Steel |
| Other Names: | 2240-WB8043 |
| Strap Closure: | Snap Lock |
| Strap Termination: | 4 mm Snap Stud |
| Color: | Black, Blue |
| Cord Termination: | 4 mm Snap Socket, Banana Plug |
| Standard Package: | 5 |
| Resistance: | 1 mΩ |
| Series: | WB8000 |
| Type: | Wrist Strap with Cord |
| Cord Length: | 12 ft (3.66 m) |
| Packaging: | Box |
| Cord Type: | Coiled |









