Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Tyan Computer Corp |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | S4881G2NR |
| Description | Tyan; Product Line: Thunder; Product Model: (S4881); Product Type: Server Motherboard; Limited Warranty: 3 Year; Onboard Video: On-board Video Chipset; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Chipset Manufacturer: | AMD |
| Number of SATA Interfaces: | 4 |
| Processor Technology: | HyperTransport Technology |
| Processor Supported: | Opteron |
| Total Number of Onboard FireWire/i.LINK Ports: | 2 |
| Memory Speed Supported: | 400 MHz, 333 MHz, 266 MHz |
| Chipset Model: | 8131 |
| Controller Type: | Floppy Controller, Serial ATA/300, Ultra ATA/133 (ATA-7) |
| Serial Port: | Yes |
| Product Series: | K8QW |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Maximum Memory Supported: | 64 GB |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Depth: | 16 " |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Onboard Video: | On-board Video Chipset |
| Package Contents: |
|
| Total Number of Onboard USB Ports: | 3 |
| Additional Information: |
Chipset:
Operating System Support:
System Management:
Intelligent Platform Management Interface Header:
|
| Graphics Controller Memory: | 8 MB |
| Processor Socket: | Socket PGA-940 |
| Product Model: | (S4881) |
| Number of IDE Interfaces: | 2 |
| Width: | 13 " |
| Graphics Controller Manufacturer: | ATI |
| Number of Memory Slots: | 16 |
| Number of PCI Express x16 Slots: | 2 |
| Product Name: | Thunder K8QW (S4881) Server Motherboard |
| Limited Warranty: | 3 Year |
| Total Number of PCI Express Slots: | 2 |
| Graphics Controller Model: | Rage-XL |
| Brand Name: | Tyan |
| VGA: | Yes |
| Marketing Information: |
The Thunder K8QW (S4881) offers customers the capability to realize higher-end processing power never before available to the mainstream. With scalability between 4 and 8-socket through the use of the M4881 add-on processor board, the Thunder K8QW can easily provide between 4, 8, and up to 16 core support using AMD Opteron 800 series processors with Dual Core and 32/64-bit feature. Other great workstation/server features include dual PCI Express x16 slots, multiple PCI-X 133 slots, quad SATA-II 3G ports with RAID, and dual Gigabit Ethernet LAN ports. With all of this, the Thunder K8QW (S4881) provides performance beyond many other workstation or server systems. |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Processor Supported: | 4 |
| Product Type: | Server Motherboard |
| Onboard LEDs Header: | Yes |
| Number of Total Expansion Slots: | 5 |
| Number of PCI-X Slots: | 3 |
| Product Line: | Thunder |
| Memory Standard: | DDR266/PC2100, DDR333/PC2700, DDR400/PC3200 |
| Gigabit Ethernet: | Yes |









