Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Tyco Electronics Alcoswitch |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 435470-1 |
| Description | DIP Switches; Mounting Feature: THROUGH HOLE-STRAIGHT; Additional Features: LOW PROFILE; null: LATCHED; null: SPDT; Termination Type: SOLDER; |
| Datasheet | 435470-1 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Body Width: | 9.65 in (245.11 mm) |
| Termination Type: | Solder |
| Additional Features: | Low Profile |
| Body Height: | 0.29 in (7.37 mm) |
| Body Length/Diameter: | 0.48 in (12.19 mm) |
| Manufacturer Series: | 435470 |
| Mounting Feature: | Through Hole-Straight |









