Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Tyco Electronics Alcoswitch |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 5435802-2 |
| Description | DIP Switches; Mounting Feature: THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE; Body Width: 9.65 inch; null: 3; Termination Type: SOLDER; Additional Features: LOW PROFILE; |
| Datasheet | 5435802-2 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Other Names: |
450-1421 54358022 2266-5435802-2 |
| Body Width: | 9.65 in (245.11 mm) |
| Termination Type: | Solder |
| Additional Features: | Low Profile |
| Body Height: | 0.29 in (7.37 mm) |
| Body Length/Diameter: | 0.38 in (9.65 mm) |
| Manufacturer Series: | 5435802 |
| JESD-609 Code: | e3 |
| Terminal Finish: | Tin - with Nickel barrier |
| Mounting Feature: | Through Hole-Right Angle |









