Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Tyco Electronics Amp |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 1571983-4 |
| Description | DIP Switches; Mounting Feature: SURFACE MOUNT-STRAIGHT; Sealing: TAPE SEALED; Body Width: 6.2 inch; Electrical Life: 1000 Cycle(s); Manufacturer Series: 1571983; |
| Datasheet | 1571983-4 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Maximum DC Contact Current: | 25 mA |
| Maximum DC Contact Voltage: | 24 V |
| Maximum Contact DC Rating (R Load): | 0.025A@24VDC |
| Sealing: | Tape Sealed |
| Minimum Operating Temperature: | -30 °C (-22 °F) |
| Mounting Feature: | Surface Mount-Straight |
| Body Width: | 6.2 in (157.48 mm) |
| Termination Type: | Solder |
| Electrical Life: | 1000 Cycle(s) |
| Body Height: | 0.091 in (2.31 mm) |
| Body Length/Diameter: | 0.244 in (6.2 mm) |
| Manufacturer Series: | 1571983 |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C (185 °F) |









